Żywienie osób starszych może być proste

Seniorzy nie powinni jeść tak, jak ludzie w średnim wieku. Ich organizmy nie potrafią przyswoić potrzebnych substancji z tradycyjnych posiłków, zaś wiele z tych, które mogą jeść młodsi ludzie, okazuje się dla seniorów szkodliwe. Z tego powodu w podeszłym wieku bardzo ważna okazuje się właściwa, zbilansowana dieta. Jak ją zaplanować? Jakie pokarmy muszą się w niej pojawić? Których natomiast osoby w starszym wieki muszą się wystrzegać?

Żywienie osób starszych – reguły

Organizując żywienie osób starszych, powinniśmy koniecznie wiedzieć, że osoby starsze mogą mieć poważne problemy z przyswojeniem wielu pokarmów. W szczególności powinniśmy unikać potraw tłustych – między innymi tłuszczów zwierzęcych lub paluszków czy chrupek. W diecie ludzi starszych muszą natomiast znaleźć się drób i cielęcina, różne jarzyny i jajka. Trafionym rozwiązaniem będzie poza tym dodanie do posiłków owoców, bo te poza witaminami, będą także źródłem wzmacniających cukrów.

Żywienie osób starszych – preparaty

Niekiedy potrzebne okażą się również odpowiednie preparaty upraszczające żywienie osób starszych. Zazwyczaj posiadają postać proszku, który przyrządza się z wodą czy mlekiem. Ich receptura jest tak dopasowana, by były one źródłem potrzebnych składników. Z uwagi na to, że po przygotowaniu przybierają formę papki, można je dawać także pacjentom z chorobami przewodu pokarmowego, a interesujące smaki sprawiają, że są atrakcyjną alternatywą dla zwykłych posiłków.

Recomed