Żylaki – przyczyny i metody leczenia

Żylaki są klasyfikowane jako jedne z najpopularniejszych schorzeń, ale pomimo tego potrafią być bardzo bolesne. Nazywa się tak zatory w żyłach, wskutek których te rosną oraz stają się zauważalne. Co ważne, żylaki są kłopotem nie tylko wizualnym – zlekceważone mogą bowiem generować komplikacje, a ich wystąpienie źle rzutuje na stan psychiczny chorego. Najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych, lecz potrafią wystąpić także w przełyku lub odbytnicy – wtedy mowa o hemoroidach. Warto oprócz tego zaznaczyć, że żylaki mogą być symptomem groźnych schorzeń. Jak więc zwalczyć żylaki? Czemu się tworzą?

Żylaki – powody

Żylaki pojawiają się w szczególności u pań. Czasem są wynikiem ciąży i sporego obciążenia, a oprócz tego występują także wskutek długiego stania. Dlatego zagrożeni nimi są ludzie działający w takich profesjach jak kelnerstwo, handel oraz lekarze. Powodem powstawania żylaków może być też noszenie ciasnych rajstop oraz siedzący tryb życia. Ryzyko ich pojawienia możemy ograniczyć długo maszerując oraz ćwicząc.

Jak leczyć żylaki?

W razie żylaków niezwykle istotne okazuje się bezzwłoczne wdrożenie terapii. Nie należy walczyć z nimi samemu – lepiej postąpimy, zgłaszając się do doświadczonego lekarza naczyniowego. Najpewniej wykorzysta on którąś z nowoczesnych metod – między innymi termoablację wewnątrznaczyniową, polegającą na włożeniu do światła żyły igły oraz stymulacji jej prądem czy falami ultradźwiękowymi.