Zabieg usunięcia nadnerczy – Szpital Skawina

Warto poszukać szpitala, który oferuje specjalistyczne zabiegi, np.: w Krakowie, istnieje wiele placówek, które w swojej ofercie, mają możliwość przeprowadzenia operacji usunięcia nadnerczy.

Jak rozpoznać dysfunkcje nadnerczy?

Laparoskopowe usunięcie nadnerczy inaczej adrenalektomia zalecana jest przy rozwoju gruczolaka nadnerczy, który nieleczony może prowadzić do różnych zaburzeń, np.: do zespołu Cushinga, który polega na nadmiernym wydzielaniu hormonu – kortyzolu. Niektórymi objawami tej choroby są trądzik, zaburzenia emocjonalne, osłabienie siły mięśniowej oraz rozstępy. Kolejnym powodem do usunięcia nadnerczy jest guz chromochłonny, który produkuje adrenalinę i noradrenalinę. Rzadko spotykaną przyczyną jest nowotwór nadnerczy.

Na czym polega laparoskopowe usunięcie nadnerczy?Jak się przygotować do zabiegu?

Zabieg laparoskopii jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Chirurg robi nieduże nacięcia w ścianie pleców lub brzucha, w kolejnej fazie wprowadza przez nacięcia specjalne przyrządy laparoskopowe i kamerę. Aby umożliwić jak największy dostęp do narządów, do jamy brzusznej wprowadza się dwutlenek węgla. Następnie, odnajdywana jest żyła i tętnica nadnerczowa, które są podwiązywane i na końcu usuwane. Samo zabieg polega na wprowadzeniu do brzucha albo w boczną część pleców kamery i narzędzi laparoskopowych. Odbywa się to dzięki niedużym nacięciom. Kamera wprowadzona przez nacięcia umożliwia obejrzenie wnętrza. Dzięki niej, specjalista ma pełny obraz wnętrza jamy brzusznej na ekranie. Pozostałe narzędzia służą do tego aby chwycić dokładnie gruczoły i je bezpiecznie usunąć. Najczęściej usuwany jest cały gruczoł nadnercza.

Niewątpliwie, dużą zaletą laparoskopowej operacji nadnerczy jest zmniejszenie bólu oraz dyskomfortu pooperacyjnego. Co jeszcze ważne, to to, że pacjent krócej odbywa wizytę w szpitalu oraz szybciej dochodzi do zdrowia.