terapia małżeńska UK, terapia par UK

Terapia par – pomoc dla małżeństw w kryzysie

Kłótnie zdarzają się we wszystkich parach. Sporo z nich nie stanowi zagrożenia, zaś po dojściu do tego, co jest przyczyną problemów, pary samodzielnie rozwiązują problemy. Bywa niestety, że przyczyny okazują się bardzo istotne – między innymi zdrada jednego z partnerów, kłamstwa czy problemy łóżkowe. W podobnych przypadkach zażegnanie kryzysu samodzielnie potrafi być nieosiągalne. Kiedyś zwykle owocowało to rozwodem, na szczęście dziś istnieją sposoby, dzięki którym można zakończyć każdy kryzys. Kiedy więc terapia par będzie rzeczywiście potrzebna? Jak przebiega? Jak przygotować się do niej, by dała spodziewane skutki?

Powody dla rozpoczęcia terapii par

Związki w kryzysie najczęściej proszą o poradę wówczas, kiedy nie są w stanie zrozumieć nawyków drugiej strony. Często osobno spędzają wolne chwile z partnerem, miast tego wychodzą na przykład z przyjaciółmi. Partnerzy rozpoczynający terapię par często skarżą się, że brakuje tematów do rozmów, ponieważ ich pasje różnią się od pasji współmałżonka. Terapia par bywa również rekomendowana wtedy, gdy któryś z małżonków dopuścił się zdrady małżeńskiej – w takich przypadkach jest ona niestety najcięższa. Przyczyną dużych trudności w kontaktach pomiędzy małżonkami okazują się także zatajane dysfunkcje seksualne, bo pary zazwyczaj nie umieją rozmawiać o tym bez wstydu.

Terapia par – jak wygląda?

Celem terapii par jest znalezienie powodów problemów w małżeństwie i ich wyeliminowanie. Dlatego najważniejszymi elementami terapii są wywiady z małżonkami – nie są to oczywiście wyrzuty w gabinecie psychologa, a spokojne badanie, które umożliwia znalezienie przyczyn kryzysu. Terapia par zazwyczaj zakłada również mediację, bo ta pozwala na pokonanie najróżniejszych kłótni. Należy nadmienić także o tym, iż terapia par oczekiwane rezultaty przynosi tylko wówczas, gdy porozumienia chcą obie strony – z tego względu istotną częścią okazują się ćwiczenia nad polepszeniem komunikacji.

Nasze dane kontaktowe:
Prywatny Gabinet Psychoterapii Systemowej
101 Lockhurst Lane (budynek Citybase)
CV6 5SF Coventry

Mob.: 074 694 36 339