
Szpitalny oddział chirurgii onkologicznej
Choć zwykle kojarzony jest z zabiegami, działalność chirurga nie ogranicza się wyłącznie do tego. Lekarze z tej dziedziny zajmują się wszak też diagnostyką rozmaitych schorzeń przewodu pokarmowego, pęcherza moczowego oraz jamy brzusznej, gruczołu sutkowego i szyi. Poza tym warto wspomnieć, że istnieją specjalizacje chirurgiczne, powiązane z określonym rejonem organizmu – na przykład chirurgia naczyniowa czy kardiochirurgia. Kiedy jednak poprosić o pomoc chirurga? Którego lekarza wybrać w konkretnej dolegliwości?
Co leczy chirurg ogólny?
Chirurg ogólny koncentruje się przede wszystkim na chorobach jamy brzusznej – przewodu pokarmowego i moczowego. Do jego kompetencji zaliczają się też tego typu zabiegi jak nastawianie kości rąk, amputacja narządów lub otwarcie czaszki. Do chirurga ogólnego należy zwrócić się również, jeżeli podejrzewamy nowotwór – to ten specjalista odpowiedzialny jest za rozpoznanie tego rodzaju chorób. Do jego kompetencji należy także opieka nad pacjentem po przeprowadzonych operacjach.
Zadania dla chirurga
Jak przed chwilą wspomnieliśmy, powstały także specjalizacje dla chirurgów. Do najszerzej znanych należą na przykład chirurgia naczyniowa, skupiająca się na terapii systemu żył i tętnic oraz kardiochirurgia, która opiekuje się chorymi na serce. Inną dziedziną jest chirurgia dziecięca – operacje najmłodszych pacjentów ma prawo wykonać tylko chirurg dziecięcy. Warto wymienić poza tym chirurgię plastyczną, twarzową oraz proktologię koncentrującą się na końcowym odcinku przewodu trawiennego.