Rozpoznanie i leczenie raka piersi

Rak piersi jest nowotworem, na którego według ostatnich statystyk zachoruje w ciągu najbliższych lat co czternasta kobieta z obecnie żyjących w Polsce. Aż 1 z 4 kobiet, które kiedykolwiek zachorują na raka, zostanie powiadomiona o tym, że musi zmierzyć się z rakiem piersi. Pomimo , że jest to choroba w powszechnym mniemaniu postrzegana jako nieuleczalna, wykryta w właściwym momencie nie wyklucza szansy na kompletne wyleczenie.

Wczesne wykrycie nowotworu – najważniejszy krok do wyleczenia raka piersi

Podstawowym badaniem, jakie powinno się wykonywać, aby jak najwcześniej wykryć nowotwór, jest domowe badanie piersi, o którym powinna pamiętać każda dorosła kobieta. Warto wiedzieć, że aby guz urósł do wielkości 2 centymetrów, konieczny jest jego wcześniejszy wzrost przez okres mniej więcej 8 lat. Gdy wykryjemy niepokojące zmiany piersi, niezwłocznie należy udać się na wizytę u lekarza, który skieruje nas na badanie histopatologiczne. Tylko dogłębnie analizując jego rezultat można uzyskać jednoznaczną diagnozę i rozpocząć właściwe leczenie.

Leczenie raka piersi – metody działania

Obecnie podczas leczenia raka piersi najczęściej wykorzystuje się połączenie wszystkich dostępnych metod. Do podstawowych należy leczenie chirurgiczne, w którego skład wchodzą między innymi amputacje, oraz operacje zachowawcze. Dla lepszego efektu stosuje się też leczenie uzupełniające, w którego skład wchodzą chemioterapia, radioterapia, czy też hormonoterapia.