Rehabilitacja kręgosłupa, pourazowa, po złamaniach

Rehabilitacja jest najefektywniejszym sposobem na odzyskanie sprawności kończyn po najróżniejszych urazach. W niektórych przypadkach niestety efekty nie są takie, jak oczekiwaliśmy – chcąc po zakończeniu terapii wrócić do zdrowia, musimy przestrzegać określonych przez lekarza zaleceń. Na co zwrócić uwagę, by rehabilitacja była efektywna?

Nie zapominaj, co mówi terapeuta podczas rehabilitacji

O tym, który ćwiczenia będziemy wykonywać w czasie rehabilitacji, zadecyduje medyk prowadzący naszą terapię. Ważne jest nie tylko to, co będziemy robić podczas rehabilitacji – w niektórych sytuacjach może również zasugerować nam zmianę sposobu życia lub diety.

Rehabilitacja powinna być wykonywana regularnie

Jeśli zależy nam, by rehabilitacja przyniosła wymierne rezultaty, powinniśmy w wyznaczonych terminach stawiać się na zabiegach. Aby stan naszego zdrowia się poprawił, trzeba ćwiczyć każdego dnia albo parę dni w tygodniu, nigdy nie przerywając cyklu.

Rehabilitacja bywa nieprzyjemna

Ćwiczenia wydają się bardzo trudne? Tak powinno być – lekarz dobrze wszystko dobrze ustalił. Nigdy nie odpuszczaj sobie ćwiczeń, a kiedy poczujesz, że cię przerastają, podziel się tym z terapeutą – jeśli twoje obawy okażą się prawdziwe, na pewno znajdzie lepsze zabiegi.

Rehabilitacja to nie rywalizacja – nie trać pewności siebie

Kiedy czujemy się niezręcznie, nie powinniśmy rezygnować. Rehabilitacja często wiąże się z pewnymi problemami, a terapeuta z pewnością dobrze zdaje sobie z tego sprawę – w żadnym wypadku nie możemy się przed nim wstydzić.