Problemy z odżywianiem? Dieta odżywcza

Źle skomponowane składniki jadłospisu to poważny kłopot. Efekty dietetycznych pomyłek mogą być naprawdę poważne – po kilku miesiącach na pewno będą widoczne na naszym samopoczuciu. Obok spożywania za dużej ilości węglowodanów, często też nie spożywamy właściwej liczby wszystkich składników odżywczych. Co zrobić, jeśli zauważymy efekty takich błędów? Najlepszym wyjściem okaże się z pewnością dieta odżywcza. Czym się ona wyróżnia? Jak ją zorganizować?

Skuteczność diety odżywczej

Składnikiem, którego nie może zabraknąć w diecie odżywczej jest z pewnością błonnik. Pozytywnie wpływa on na funkcjonowanie systemu trawiennego i zmniejsza prawdopodobieństwo sięgania po niezdrowe produkty – powoduje bowiem uczucie sytości. Należy zadbać też o to, by w naszej diecie znalazł się również magnez, który reguluje ciśnienie i łagodzi symptomy zdenerwowania. Dieta odżywcza musi też dostarczyć nam wapń, który jest budulcem kości i daje szansę zapobiec powstawaniu nowotworów.

Jakie produkty jeść na diecie odżywczej?

Specjaliści są zgodni co do tego, że dieta odżywcza musi być ułożona na bazie tylko naturalnych produktów. Przede wszystkim powinniśmy wybrać świeże jarzyny i owoce – są źródłem ważnych witamin i pozostałych składników odżywczych. Świetnym pomysłem będzie również dodanie do jadłospisu produktów zbożowych – płatków, kasz i chleba razowego. Ze względu na duże stężenie wapnia oraz białka, sięgajmy często po produkty mleczarskie – w szczególności jogurty, ponieważ zawierają nam bakterie podnoszące skuteczność systemu immunologicznego.

Recomed