Problemy z niedożywieniem

Choć zjawisko głodu jest obecnie w znacznym stopniu zwalczone, duża liczba ludzi walczy nadal z niedożywieniem. Najczęściej okazuje się ono efektem najróżniejszych schorzeń, na przykład bulimii albo nowotworów. Niedożywienie daje o sobie znać nie tylko spadkiem masy ciała, ale także spadkiem odporności, trudnościami z koncentracją i depresją. Jak sobie z nim radzić? Spodziewane skutki daje zwłaszcza odpowiednio zbilansowana dieta, ale niekiedy potrzebne będzie leczenie niedożywienia wykorzystujące żywienie dożylne.

ABC leczenia niedożywienia

W leczeniu niedożywienia najistotniejsza okazuje się właściwa dieta. Musi ona obejmować zarówno spożywanie odpowiednich ilości kalorii, jak i ich odpowiednie zoptymalizowanie. Specjaliści nie rekomendują spożywania zbyt obfitych dań – korzystniej zaś jeść mniej, ale częściej, dzięki czemu układ pokarmowy będzie mógł całkowicie je przetrawić. Rekomendowane jest też jedzenie pokarmów lekkostrawnych – system trawienny przy niedożywieniu nie jest bowiem bardzo wydajny.

Leczenie niedożywienia – zacznij je bezzwłocznie

Leczenie niedożywienia należy podjąć gdy tylko zaobserwujemy pierwsze jego symptomy. Zbyt późno podjęte leczenie niedożywienia skutkuje bowiem najróżniejszymi poważnymi schorzeniami, z których należy wymienić między innymi anemię, łamliwość kości czy upośledzone bliźnienie się ran. W skrajnych przypadkach niedożywienie potrafi nawet prowadzić do nieodwracalnego defektu lub zgonu – nie warto zatem ignorować jego symptomów.

Recomed