Porty naczyniowe

Lekarze są zdania, że porty naczyniowe to jeden z największych przełomów w lecznictwie. Sprawiły, że znacznie zwiększył się komfort pacjentów poddawanych kuracji dożylnej, a lekarze i pielęgniarki już nie tak często obserwują niepożądane efekty wenflonów. Na czym polega to rozwiązanie i kiedy powinniśmy je wybrać?

Wskazania do wykorzystania portów naczyniowych

Bardzo często sięga po nie onkologia – chemioterapia może niekorzystnie działać na tkankę ich żył, a porty naczyniowe w ogromnej mierze redukują podobne trudności. Często medycy sięgają po nie również w leczeniu hemofilii oraz bólu przewlekłego – w tych przypadkach potrzebne jest częste zakładanie wenflonów – a te z korzyściami dla pacjenta zastąpią porty naczyniowe.

Z portami naczyniowymi lepiej się funkcjonuje

Pacjenci mający porty naczyniowe mają możliwość wygodnego życia – w odróżnieniu od tradycyjnych wkłuć, nie są widoczne z żył i nie wpuszczają do krwiobiegu zanieczyszczeń. Porty naczyniowe ułatwiają także wyeliminowanie dolegliwości pojawiających się w związku z podaniem przez kroplówkę wykazujących skutki niepożądane leków – dzięki nim substancja doprowadzana jest od razu do żyły głównej.

W jaki sposób dbać o porty naczyniowe?

Chorzy mający porty naczyniowe muszą pamiętać o ich regularnym przepłukiwaniu – nawet, kiedy port port jest akurat nieużywany. Do czyszczenia portu służą środki zawierające NaCl, leki przeciwzakrzepowe i substancje bakteriobójcze.