Operacja tarczycy – kiedy należy ją przeprowadzić?

Tarczyca zalicza się do nadrzędnych narządów wytwarzających zasadnicze dla organizmu człowieka substancje chemiczne. Jest odpowiedzialna za przemianę materii, działanie układu naczyniowego, autonomicznego, właściwą pracę umysłu. Należy zauważyć, że w dzisiejszych czasach statystyki związane z zapadaniem na poważne dolegliwości tego narządu są alarmujące.

Usunięcie tarczycy grozi co 3 Polakowi

Coraz większa liczba Polek cierpi na schorzenia tego kluczowego narządu. Najbardziej rozpowszechnione bolączki to zapalenie tarczycy, Hashimoto, nadczynność. U 20-letnich pań, u których zdarzają się nierzadko również kancerogenne nowotwory w tym gruczole, podatność na te schorzenia jest znacznie większa. Wówczas konieczna jest operacja tarczycy, żeby nie doszło do lawinowego postępu choroby. Niestety przeważnie podobne czynności chirurgiczne kończą się usunięciem tarczycy, co zwiastuje zażywanie syntetycznych hormonów już do końca życia.

Ustrzeż się przed usunięciem tarczycy – metody ujawniania schorzeń tego gruczołu

Oznaczenie wskaźnika tyreotropiny we krwi jest najważniejszym badaniem jakie niezbędne jest do zweryfikowania dolegliwości tarczycy. Nawet internista ma prawo zalecić badanie hormonów. W przypadku wykrycia wskaźnika TSH zwiększonego powyżej 4,5 – konieczna jest opinia endokrynologa. Lekarz poleca w takim wypadku pójść na testy ultrasonograficzne tego narządu, których zamierzeniem jest sprawdzenie nieprawidłowości narządu, jak również jego kształtu.

Kiedy usunięcie tarczycy jest nieodzowne

Jeżeli badanie wykaże groźne zmiany – operacja tarczycy okaże się koniecznością. W razie oznaczenia guzków nowotworowych chirurg może podjąć decyzję o usunięciu tarczycy (całego organu, jednego płatu bądź płatu z cieśnią). Zabieg przeprowadzany jest przy asyście anestezjologa, a zaraz po nim operowanemu zaleca się nie wykonywać ciężkich prac aż do zagojenia się rany. W profilaktyce chorób tarczycy kluczowa jest zdrowa dieta, obfitująca w jod i ryby morskie.