Operacja protezowania

Protezowanie umożliwia rozszerzenie dróg żółciowych zarówno w mniej poważnych schorzeniach, jak i u pacjentów zmagających się z rakiem. W ostatnim razie może być przeprowadzone jako część leczenia podtrzymującego życie albo wstęp do bardziej inwazyjnych operacji. O ile może polepszyć się stan pacjentów leczonych taką techniką? Dlaczego medycy tak chętnie z niej korzystają?

Jak wygląda protezowanie?

Powinniśmy zauważyć, iż nie każdy pacjent ma szansę na protezowanie dróg żółciowych. Operacja wykonywana jest wszak w znieczuleniu ogólnym, a w razie jakichkolwiek przeciwwskazań, anestezjolog musi odmówić rozpoczęcia protezowania.

W jakich przypadkach wybrać protezowanie?

Medycy zlecają protezowanie, gdy u chorego z różnych przyczyn doszło do zmniejszenia szerokości przewodów żółciowych. Takie schorzenia bywają następstwem zarówno mniej poważnych chorób, jak i nowotworów.

Z jakich powodów warto zdecydować się na protezowanie?

Rozszerzenie kanałów żółciowych pozwala uniknąć kilku poważnych komplikacji – dzięki niemu można zmniejszyć ryzyko wystąpienia żółtaczki. Protezowanie może być też bezpieczniejszą odmianą od znacznie cięższego leczenia chirurgicznego.

Protezowanie, a możliwe powikłania

Chorzy nie mają niestety całkowitej gwarancji co do tego, że protezowanie skończy się powodzeniem – dlatego warto uważać na możliwe komplikacje. Wśród najpopularniejszych problemów medycy wymieniają poważne zapalenie kanałów żółciowych, którego objawami są mrowienie lub podwyższona temperatura. W niektórych przypadkach dochodzi także do krwawienia z przewodu pokarmowego.