
Operacja piersi – to nie wyrok
Niejednokrotnie jedynym sposobem na wyleczenie śmiertelnych schorzeń w okolicy sutka jest operacja piersi. Do popularnych schorzeń gruczołu sutkowego należą zarówno te kancerogenne, jak i niegroźne zmiany w piersi, takie jak torbiele. Mitem jest, że schorzenia te dotyczą wyłącznie Polek po 50 roku życia. Z tego typu komplikacjami ze strony osłabionego organizmu nierzadko borykają się nawet 20-latki.
Zabezpiecz się przed operacją piersi – sposoby wykrywania dolegliwości gruczołu sutkowego
Najważniejsze badania, jakie możemy zrobić, żeby rozpoznać nowotwór piersi, to przede wszystkim techniki dotykowe. Wskazana jest również metoda USG, która gwarantuje znalezienie niepożądanych guzów. Afirmujmy sobie, że rak to nie wyrok, a operacja piersi może doprowadzić do całkowitej remisji choroby. Kluczowe jest wczesne wykrycie groźnych schorzeń, żeby można było skutecznie przeciwdziałać rozrostowi nowotworu. Testy profilaktyczne gwarantują rozpoznanie poważnej choroby, w związku z tym nie można ich zaniedbywać.
Operacja piersi – technika BCT kontra usunięcie całości gruczołu
Dawniej wydawało się, że wyłącznie totalna resekcja jest zabiegiem mogącym skutecznie zwalczyć śmiertelne schorzenie. Usunięcie całego organu wraz z przylegającymi naczyniami limfatycznymi to jednak dla chorych ogromny wstrząs. Zdarzają się problemy z zaakceptowaniem swojego wyglądu, obniża się poczucie własnej wartości. Z tej przyczyny współcześnie realizuje się tzw. zabiegi breast conserving, które charakteryzują się resekcją jedynie części zaatakowanej nowotworem piersi. Pozostałe ograny nie są usuwane. Metoda BCT jest stosowana tylko wtedy, kiedy guz nie powiększa się powyżej 2 centymetrów, a po jej wykonaniu niezbędna staje się uzupełniająca kuracja. Zwykle lekarze po takiej operacji piersi polecają naświetlania. W przypadku łagodnych zmian (typu cysty lub zwłóknienia tkanki), które występują zwykle u dziewcząt, prowadzone jest chirurgiczne wyłuskanie guzka, odbywające się w znieczuleniu miejscowym.