Niedrożność jelit – co robić?

Choć nierzadko jest lekceważona albo mylnie utożsamiana z niegroźnym zatwardzeniem, niedrożność jelit może przynieść naprawdę poważne konsekwencje. O tym, iż nie jest to zaparcie, pacjent wie dopiero, gdy zauważa symptomy groźniejsze niż kłopoty z wypróżnieniem. Lekceważenie początkowych objawów to ogromny błąd, bo niedrożność jelit może być związana z wieloma groźnymi dolegliwościami, a sama dość często skutkuje śmiercią chorego. Co zrobić, by tego się ustrzec? Po czym zdiagnozować niedrożność jelit? Jak wygląda leczenie tego schorzenia?

Niedrożność jelit – symptomy

Najważniejszym objawem niedrożności jelit okazują się trudności z wypróżnieniem. Niemal zawsze towarzyszą im bóle brzucha, które z czasem narastają. Chory z tym schorzeniem zwykle wymiotuje – najpierw treścią żołądka, potem jelita grubego o wyczuwalnym zapachu stolca. W ostatnim okresie niedrożności jelit pacjent ma także rozdęty brzuch. Nie wolno lekceważyć wspomnianych symptomów – mogą okazać się bowiem wynikiem przebytych operacji, zapętlenia jelita lub nawet nowotworu.

Niedrożność jelit – co robić?

Pacjentowi z niedrożnością jelit kategorycznie nie powinniśmy podawać środków na zaparcie – to jedynie zdestabilizuje sytuację. Nie powinniśmy też stosować ciepłych okładów. Jeżeli zaobserwujemy podobne objawy, powinniśmy bezzwłocznie zawiadomić specjalistę, ponieważ jedyną techniką jej kuracji jest zabieg chirurgiczny. Do przybycia medyka wolno zaś zastosować mokry kompres, bo ten nieco uśmierzy ból.