Nauka pływania dla dzieci coraz popularniejsza w Polsce

Rodzice pragną dla swojego dziecka jak najlepiej, dlatego dobrze jest rozpocząć wspomaganie rozwoju malucha od pierwszych miesięcy jego życia. Rewelacyjnie ten cel spełnia pływanie. Z tej przyczyny nauka pływania dla dzieci cieszy się bardzo dużą popularnością. Ale czy przynosi to jakiekolwiek pożytki? Od kiedy można z pociechą rozpocząć zajęcia na basenie? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Nauka pływania dla dzieci – kiedy ją zacząć?

Naukę pływania dla niemowląt, która teraz dostępna jest w większości wielkich miast takich, jak Kraków, Warszawa czy Poznań, można zacząć już od 3-ego miesiąca życia dziecka. Konieczna jest jednak wcześniejsza konsultacja z pediatrą, który musi potwierdzić, że w przypadku danego dziecka nie mają miejsca żadne przeciwwskazania. Nauka pływania to nie tylko rewelacyjna zabawa dla pociechy, ale też stymulowanie jego prawidłowego rozwoju. Ćwiczenia na basenie wzmacniają układ krążenia i układ oddechowy, stymulują również rozbudowę układu mięśniowego i uczą niemowlęta świadomości swojego ciała. Bardzo dobrze odciążają również układ szkieletowy, co w późniejszym czasie ma ogromną wagę podczas nauki raczkowania oraz chodzenia. Dodatkowo nauka pływania wyostrza spostrzegawczość oraz celowość ruchów, ponieważ podczas zajęć prowadzone są różnorodne gry, które korzystnie wpływają na koordynację wzrokowo–ruchową. Zalicza się do nich na przykład łapanie zabawki , która unosi się na wodzie. Zajęcia prowadzone w grupie rówieśniczej korzystnie oddziałują na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka. Natomiast aktywna zabawa z rodzicami wzmacnia więź emocjonalną, daje poczucie bezpieczeństwa oraz pomaga budować zaufanie.

Nauka pływania dla niemowląt – potrzebny wykwalifikowany instruktor

Nauka pływania dla dzieci będzie w pełni bezpieczna oraz efektywna tylko wówczas, gdy będzie prowadzona pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Warunkiem jest zdobycie przez nich odpowiedniego wykształcenia umożliwiającego prowadzenie ćwiczeń ruchowych z maluchami.