Metody stosowane na oddziale chirurgicznym

Dzisiejsze oddziały chirurgii – w Krakowie czy innych rodzimych ośrodkach – są znakomicie zaopatrzone w sprzęt medyczny.

Jakiego rodzaju zabiegi wykonuje się na oddziale chirurgii?

Do najbardziej skomplikowanych operacji kwalifikuje się te wiążące się z układem naczyniowym. Przeszczepy narządów wewnętrznych, czyszczenie tętnic, wszczepienie nowej zastawki aortalnej to niebywale ryzykowne zabiegi, wykonywane na oddziałach chirurgii nowoczesnych klinik. Gałęzią nauki, która rozwija się szczególnie energicznie, jest także chirurgia nowotworowa. Czuwa nad prawidłową diagnostyką m. in. chorób związanych z rakiem kości, jajników, czerniakiem złośliwym. Ponadto gros oddziałów chirurgii, zlokalizowanych w Krakowie czy Warszawie, wykonuje zabiegi wyposażeniem dopuszczającym amputację piersi z jej równoczesnym przywróceniem.

Jakie operacje przeprowadzają rodzime oddziały chirurgiczne?

Zwróćmy uwagę na to, że polskie oddziały chirurgii inwestują w światowej klasy chirurgów, którzy codziennie wykonują skomplikowane operacje. Rodzimi profesjonaliści w dziedzinie transplantologii wielokrotnie wprowadzili w zdumienie swoich amerykańskich kolegów, wykonując na przykład przełomowe przeszczepy twarzy. Chirurgia onkologiczna również stoi na światowym szczeblu, rozwija się laparoskopia, czyli zaawansowana technika usuwania zwłaszcza raka jelita cienkiego. Polki chorujące na raka piersi mogą przejść szereg operacji tzw. oszczędzających. Ta dziedzina nauk medycznych rozwija się niesamowicie dynamicznie, a oddziały chirurgiczne funkcjonujące w kraju (Kraków, Warszawa, Białystok), to profesjonalne ośrodki.