Lęk przed stomatologiem? Poradnik dla dorosłych i dzieci

Stomatolog jest lekarzem, do którego nie chodzimy z dużym entuzjazmem. Większość pacjentów obawia się bólu związanego ze świdrowaniem, leczeniem kanałowym, ekstrakcją zębów czy ściąganiem zwapniałej płytki nazębnej. Żeby ustrzec się męczących czynności na fotelu stomatologicznym, należy przecież tylko odpowiednio troszczyć się o zdrowie zębów.

Stomatolog – specjalizacja obecna od dawna

Pamiętajmy, że stomatolog to zawód, który pomaga pacjentom od epoki antycznej, kiedy to zaczęto stosować archaiczne usuwanie zębów. Współcześnie stomatolodzy posiadają zdecydowanie nowocześniejsze sposoby leczenia, które dają szansę uciec od przenikliwego bólu i chlubić się iście hollywoodzkim uśmiechem. Stomatolog musi zdać kompleksowe praktyki, a także powinien charakteryzować się wrażliwością, ażeby profesjonalnie przeprowadzać zabiegi lecznicze. Na pewno niewielka część osób ma predyspozycje do wykonywania tego obciążonego presją zawodu.

W jaki sposób zapobiec licznym wizytom u stomatologa?

Stomatolog stanie się chętnie odwiedzanym specjalistą, jeśli zaczniemy wykonywać systematyczne zabiegi ochronne uzębienia. Nie zapominajmy żeby szczotkować uzębienie po każdym posiłku, przynajmniej 3 razy w ciągu dnia. Używajmy dostosowanych do naszych potrzeb szczoteczek. Warto wypróbować szczoteczkę zasilaną na baterie, z tego względu, że szybciej likwiduje bakterie niż te mechaniczne. Zaopatrzmy się w komplet irygatorów dentystycznych i płynów do czyszczenia jamy ustnej. Pamiętajmy, żeby już od najmłodszych lat przygotowywać maluchy do systematycznej ochrony jamy ustnej – w takiej sytuacji uchronią się przed kłopotami z zębami i nie będą obawiały się udać do stomatologa. Naukę mycia zębów trzeba zapoczątkować od 1 roku życia. Należy również zarejestrować szkraba do stomatologa, żeby zaaklimatyzował się w gabinecie. Pierwsza wizyta u dentysty powinna opierać się tylko na rozmowie z lekarzem. Stomatolog powinien zademonstrować maluchowi fotel oraz instrumenty używane do pracy.