Leczenie stożka rogówki – popraw jakość swojego widzenia

Zobacz więcej informacji o korekcji stożka rogówki na voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/.

Keratoconus, czyli stożek rogówki, to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – obniża jakość widzenia, a przy tym może być powodem innych schorzeń oczu. Współczesne kliniki okulistyczne potrafią na szczęście sprostać tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Stożek rogówki często towarzyszy innym schorzeniom oczu

Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który silnie koncentruje promienie świetlne. Leży przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jednak ma wiele nocyceptorów. Około drugiej i trzeciej dekady życia może ulec zniekształceniu polegającemu na ścieńczeniu i uwypukleniu w centralnej części. Dzieje się tak w następstwie nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – robi się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki powoduje krótkowzroczność i miopię, przez co pacjent widzi kategorycznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie słoneczne. Chorzy skarżą się także na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach zdarza się też podwójne widzenie. Choroba ta częstokroć współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, między innymi zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Szczęśliwie współcześnie osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie wada jest niwelowana przy pomocy szkieł korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, po pewnym czasie jakkolwiek nieodzowne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – dostępne metody

Korektę stożka rogówki prowadzi się za pomocą różnorodnych procedur medycznych. Obecnie najefektywniejszą metodą na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. metodę Topoguided. Doskonałe efekty zapewniają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie niezborności czy też miopii przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po kilku miesiącach zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który kompletnie zlikwiduje wadę wzroku.

Nasze dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]