
Leczenie alkoholizmu – Centrum Dobrej Terapii
Granica między kontrolowanym spożyciem napojów z procentami, a bardzo jest naprawdę płynna. Alkoholik może być zdania, że jego picie jest w porządku, jednak lekarz powie, że to już nałóg. Jak zatem zdiagnozować alkoholizm i jakie działania podjąć, by pomóc nie stroniącemu od mocnych trunków bliskiemu?
Alkoholizm to regularne picie
W przypadku rozpoznania uzależnienia alkoholowego nie liczy się moc spożywanego alkoholu. Liczy się zaś to, jak często chory ma chęć na kieliszek – kiedy zdarza się to regularnie, potraktuj to jako wyraźne ostrzeżenie.
Alkoholizm w poszczególnych stadiach
Alkoholizm najpierw wygląda niepozornie – chory dostrzega, iż alkohol pomaga zdystansować się od problemów, a jego tolerancja zaczyna wrastać. Następne stadium rozpoznasz, kiedy twój bliski zacznie zapominać, co robił po wypiciu. Trzecie i czwarte stadium zwiastują brak świadomości spożycia i notoryczne upijanie się.
Oznaki alkoholizmu
Alkoholizm jest widoczny tak w stanie psychicznym uzależnionego, jak i jego stanie fizycznym. Reaguj gdy zobaczysz, że twój bliski porzucił dotychczasowe pasje albo za wszelką cenę chce znaleźć okazję do sięgnięcia po kieliszek. Twoją uwagę muszą również zwrócić zapadnięte oczy, drgawki oraz utrata łaknienia.
Alkoholizm można pokonać
Najskuteczniejszą techniką okaże się terapia z udziałem innych alkoholików. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także leczenie farmakologiczne, ale na powodzenie ma wpływ przede wszystkim wola chorego. Alkoholizm jest przewlekłą chorobą – dlatego warto zdać sobie sprawę z tego, jak istotne jest to, by pod żadnym pozorem nie sięgnął po alkohol.