
Komu grozi przepuklina?
Przepuklina jest jednym z najpoważniejszych schorzeń. Mimo tego nierzadko lekceważymy jej początkowe objawy, umożliwiając jej rozwinięcie. To natomiast może skutkować poważnymi powikłaniami, w niektórych przypadkach stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Przepuklina to wydostanie się tkanek na zewnątrz, przez co zwiększa się niebezpieczeństwo pojawienia się poważnych zakażeń. Najczęściej obserwowana jest w pachwinie, lecz może powstawać także w brzuchu oraz klatce piersiowej. W przypadku jej zauważenia należy jak najszybciej wybrać się do lekarza, a ten zastosuje odpowiednie, efektywne leczenie.
Przyczyny pojawienia się przepukliny
Przepuklina zazwyczaj jest skutkiem za dużego obciążenia – powstaje między innymi przy dźwiganiu masywnych przedmiotów. Często zaś powody jej wystąpienia są zupełnie inne – może okazać się tym za mały poziom białka, wskutek czego uszkodzone są błony utrzymujące organy wewnętrzne. Ryzyko pojawienia się przepukliny rośnie z wiekiem i najbardziej narażeni będą starsi chorzy, ale często obserwuje się ją także u dzieci – szczególnie najmłodszych.
Terapia przepukliny
Zwalczenie przepukliny musi zostać podjęte bezzwłocznie i być prowadzone przez doświadczonego specjalistę. Współczesne metody są znacznie efektywniejsze od sposobów stosowanych przed laty oraz eliminują skutki niepożądane. Miast zszywać tkanki pacjenta, w okolicy przerwania wkłada się specjalne membrany, a te pozwalają na zmniejszenie napięcia i jednocześnie zażegnanie niebezpieczeństwa kolejnego pojawienia się tej dolegliwości.