Kiedy zaleca się usuniecie polipa jelita?

Polipy jelita to uwypuklone zmiany na błonie śluzowej, które nierzadko swoim wyglądem nasuwają skojarzenia z balonikami. Biorąc pod uwagę niektóre przypadki, polipy pojawiają się i zanikają samoistnie, w pozostałych casusach przyjmują coraz większy rozmiar. Na ogół przez długi czas nie dają one objawów. Często zdajemy sobie sprawę z ich istnienia dopiero wówczas, kiedy dadzą o sobie znać poprzez krwawienie z odbytu.

Usunięcie polipa jelita – jak przebiega rozpoznanie przed zabiegiem

Zlokalizowania polipów zazwyczaj dokonuje się przypadkiem w trakcie badania radiologicznego. Polipy umiejscowione poza jelitem grubym to najczęściej nieznaczne zmiany, które nie wprowadzają ryzyka poważniejszych konsekwencji. Natomiast te umiejscowione w jelicie grubym, posiadają niestety skłonność do zezłośliwienia oraz przekształcenia się w nowotwór. Z powodu wspomnianego powyżej ryzyka zazwyczaj podejmuje się decyzję o ich likwidacji. Dowodzi to także, że regularne spotkania z lekarzem mogą uniknąć wielu nieprzyjemności w kolejnych latach.

Sposoby usunięcia polipa jelita

Wyleczenia polipa dokonuje się poprzez różne zabiegi w zależności od jego rozmiarów. Nieznaczne zmiany należy zlikwidować za pomocą kolonoskopii, te duże rodzą konieczność ingerencji chirurgicznej. Odpowiednio przeprowadzony zabieg skutkuje całkowitym pozbyciem się polipa z ciała pacjenta. Jako że jednorazowe usunięcie nie zapobiega jednak powstawaniu kolejnych zmian na śluzówce, zaleca się systematyczne przystępowanie do kontroli poprzez kolonoskopię, cyklicznie co 2 lata.