Jakie objawy sugerują konieczność usunięcia nadnerczy

Nadnercza to niewielkie organy umiejscowione w przestrzeni zaotrzewnowej. Wydzielanie hormonów niezbędnych do prawidłowego działania ludzkiego ciała to ich najistotniejsza rola. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach niezbędne są operacje nadnerczy.

Przy jakich chorobach zaleca się usunięcie nadnerczy?

Do szczególnie częstych dolegliwości nadnerczy możemy zaklasyfikować nowotwory, guz chromochłonny i guzy i torbiele. Zalecamy poradę u nefrologa, kiedy wychwycimy niepokojące objawy, takie jak zaburzenia emocjonalne, upośledzenie narządu wzroku, zwiększona potliwość ciała albo bóle głowy. Żeby rozpoznać chorobę wymagającą usunięcia nadnerczy, obligatoryjnie zaleca się specjalistyczne analizy krwi, których intencją jest uściślenie stężenia substancji chemicznych takich jak aldosteron, androgeny, czy adrenalina. Lekarz zarządzi również zrobienie USG.

Za pomocą jakich metod przebiega usunięcie nadnerczy

Współczesna urologia wykonuje wziernikowe usunięcie nadnerczy. Kolejna odmiana tych czynności to adrenalektomia. Metoda nie jest ryzykowna, a zasadza się na włożeniu do przestrzeni zaotrzewnowej mikroskopijnych kamer i narzędzi pomocniczych. Przy tej metodzie wykonuje się tylko niewielkie nakłucia ciała. Specjalista widzi wszystko w ogromnym przybliżeniu na ekranie umieszczonym na sali operacyjnej, dzięki czemu może starannie wyciąć nadnercze. Po przeprowadzeniu laparoskopii osoba chora może powrócić do normalnego życia w ciągu nieco ponad tygodnia. W szczególnych sytuacjach wykonywana jest operacja polegająca na rozcięciu całych powłok brzusznych.