Implantologia – uzupełnianie ubytków w uzębieniu

Implanty zębów to najlepszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu. Zdają egzamin zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i gdy brak nam jednego zęba. Ich najważniejszymi atutami są naturalny wygląd oraz względnie nieskomplikowania pielęgnacja – implant zęba, a tak naprawdę jego ceramiczna korona, wygląda tak samo jak naturalny ząb. Ich zakładanie jest też mniej dotkliwe dla pacjenta niż założenie pełnej protezy lub mostu – nie ma konieczności szlifowania sąsiednich zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ten zabieg i jak trzeba się do niego przygotować.

Implanty zębowe – kolejne kroki terapii

Zabieg założenia implantów stomatologicznych zaczyna się od zaaplikowania pacjentowi znieczulenia. Poza nim ważne jest też pozytywne nastawienie i zapanowanie nad nerwami. W następnej kolejności dentysta dokonuje nacięcia dziąsła. Pozwala to na odsłonięcie kości i uformowanie w niej miejsca na implant. W tym celu korzysta się z technik piezochirurgii oraz stosownie dobranych wierteł. To niezwykle skomplikowana część zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego wyczucia i doświadczenia. Dokładność konieczna jest także przy wszczepieniu implantu zęba w kość. Gdy ten będzie na swoim miejscu, lekarz musi już tylko zaszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a strach przed bólem

Proces wszczepienia implantu zębowego budzi u wielu pacjentów obawy związane z możliwym silnym bólem odczuwanym podczas zabiegu oraz kilka dni po nim. Na szczęście lęk ten jest całkowicie bezzasadny. Obecnie implantologia korzysta z niezwykle skutecznych leków przeciwbólowych, gwarantujących pacjentowi pełen komfort na fotelu stomatologicznym. Pacjenci wyjątkowo wrażliwi na ból mogą ponadto skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego całkowicie usuwającego problem stresu przed chirurgiem-stomatologiem.