Fakty i mity o pracy chirurga

Choć zazwyczaj utożsamiany bywa z zabiegami, działalność chirurga nie ogranicza się wyłącznie do nich. Medycy z tej dziedziny parają się wszak także rozpoznaniem różnych dolegliwości przewodu trawiennego, moczowego oraz jamy brzusznej, klatki piersiowej czy głowy. Oprócz tego powinniśmy wspomnieć, że istnieją specjalizacje chirurgiczne, związane z konkretnym fragmentem organizmu – a wśród nich chirurgia dziecięca czy kardiochirurgia. W jakich przypadkach więc zgłosić się do chirurga? Którego specjalistę wybrać w danej dolegliwości?

Chirurg ogólny – co leczy?

Chirurg ogólny skupia się przede wszystkim na chorobach brzucha – przewodu pokarmowego lub dróg moczowych. Do jego kompetencji włącza się też takie operacje jak nastawianie kończyn, usuwanie organów czy trepanacja czaszki. Do chirurga ogólnego powinniśmy udać się również, kiedy podejrzewamy nowotwór – to właśnie ten lekarz odpowiada za rozpoznanie takich schorzeń. W zakres jego obowiązków należy również opieka nad pacjentem po niedawnych zabiegach.

Czym jeszcze zajmuje się chirurg?

Jak już wspomnieliśmy, powstały także specjalizacje dla chirurgów. Do najszerzej znanych zaliczają na przykład chirurgia naczyniowa, skupiająca się na terapii układu krwionośnego oraz kardiochirurgia, która zajmuje się pacjentami z chorym sercem. Inną specjalizacją jest chirurgia dziecięca – operacje najmłodszych pacjentów ma prawo przeprowadzić wyłącznie chirurg dziecięcy. Warto wymienić też chirurgię estetyczną, szczękową oraz proktologię koncentrującą się na ostatnim fragmencie układu trawiennego.