
Enteroskopia – kiedy będzie pomocna?
Rozpoznanie chorób jelita cienkiego sprawiało przed laty spore problemy. Efektywną metodą była jedynie enteroskopia w czasie zabiegu, która jednak wykazywała wiele minusów. Z tego względu bardzo ważnym przełomem było wprowadzenie nowej metody diagnozowania oraz kuracji schorzeń tego fragmentu przewodu pokarmowego – enteroskopii dwubalonowej. Jej twórcą jest Hironori Yamamoto, który pierwszy raz użył jej na początku XX wieku. Dlaczego było to tak ważne? Jak przebiega to badanie? W jakich sytuacjach enteroskopia okaże się przydatna?
Enteroskopia – co to jest?
Zastosowanie tradycyjnej enteroskopii w badaniu schorzeń jelita cienkiego było przyczyną poważnych problemów – ów narząd często bowiem się zapętla. Enteroskopia dwubalonowa rozwiązuje takie trudności, bo instrument jest stabilizowany dwoma balonami, dzięki którym lekarz może przebadać wszystkie miejsca. Instrument wkłada się poprzez jamę ustną, więc zbędne okazuje się użycie skalpela. Stosuje się zaś narkozę, tylko w niektórych przypadkach zastępując ją sedacją.
Dlaczego enteroskopia jest tak efektywna?
W odróżnieniu od enteroskopii śródoperacyjnej, opisywana technika jest w stu procentach pewna. Ze względu na to, że pozwala na uzyskanie obrazu układu systemu w czasie rzeczywistym i wykonanie biopsji śluzówki jelita, jest bardzo pomocna przy diagnostyce wielu chorób. Jest wykorzystywana w leczeniu krwawień z układu trawiennego, polipów oraz w czasie leczenia miejscowego.