
Dietetyk – charakterystyka pracy
Wśród obowiązków dietetyka znajdziemy projektowanie jadłospisów dla osób chorych i nie tylko, w taki sposób, aby zagwarantować im wszystkie wartości odżywcze konieczne przy ich trybie życia. Bezproblemowo zaplanuje on najlepszą dietę dla każdego, korzystając z nabytej wiedzy i doświadczenia.
Kiedy udać się do dietetyka?
Z dietetykiem należy spotkać się, gdy decydujemy o tym, aby zmienić swoją wagę ciała, upewnić się, że odżywiamy się odpowiednio do rytmu życia, a także, gdy zwiększamy lub redukujemy naszą aktywność ruchową, co skutkuje zwiększeniem bądź zmniejszeniem wymaganej liczby energii. Wizyta u dietetyka zalecana jest także dla osób z niektórymi chorobami – ułoży on plan żywienia pozbawiony produktów, które mogą bardziej zaszkodzić zdrowiu.
Dlaczego współpraca z dietetykiem ma takie znaczenie?
Zastraszająco często występują sytuacje, w których osoba próbująca sama nadzorować swoje odżywianie – między innymi podczas rozpoczynania indywidualnego odchudzania – wywołuje niebezpieczeństwo dla swojego życia. Zagrożenie to jest powodowane poważnymi konsekwencjami, wynikłymi głównie z niespełnienia potrzeb organizmu w zakresie dostarczenia koniecznych składników odżywczych. Gros Polek poszukuje diet w sieci, np. na amatorskich blogach, gdzie jednakże trudno doszukać się fachowych wskazówek. W Krakowie, Poznaniu czy innych dużych aglomeracjach natomiast działa wielu wykwalifikowanych dietetyków, do których zalecamy zwrócić się o pomoc w przypadku nadwagi. Są oni obeznani w temacie o wiele lepiej, niż internetowi spece od żywienia.