Depresja

Depresja to schorzenie, które przynosi wiele objawów. Techniki jej leczenia są naprawdę różnorodne, a to, którą z nich w konkretną sytuacji zastosować, zależy od najróżniejszych czynników. Jak współcześnie wygląda leczenie depresji i które z wykorzystywanych metod dają najlepsze efekty?

Leczenie depresji medykamentami

Lekarze najczęściej wykorzystują leczenie depresji lekami gdy rokowania nie są pozytywne. Często przypisują takie leki, jak prozac, deanol oraz mitrazapina. Terapia z ich użyciem zajmuje mniej więcej pół roku i musi odbywać się w ścisłym kontakcie z lekarzem – nie wolno bez jego wiedzy przestawać brać medykamentów czy zmniejszać ilości. Chemiczne leczenie depresji jest bardzo efektywną metodą, ale nie we wszystkich sytuacjach psychiatra jest w stanie je zastosować.

Leczenie depresji ruchem

Coraz częściej wykorzystywaną techniką zwalczania depresji jest rehabilitacja ruchowa. Źródłem jej skuteczności jest fakt, iż aktywność fizyczna ma wpływ na zwiększenie się poziomu endorfin – mózg chorego dzięki niej sprawniej funkcjonuje, a on sam z czasem nabiera motywacji do dalszego ruchu.

Psychologiczne leczenie depresji

Na psychoterapię warto postawić zwłaszcza kiedy chory przeżył traumę – odejście bliskiego lub wojnę. Psychologiczne leczenie depresji dobre rezultaty daje tylko jeśli pacjent ma zamiar rozmawiać, ale jest metodą uważaną za najskuteczniejszą – zwalcza źródło problemów, a nie objawy.