Czym zajmuje się urologia?

Kliknij tutaj, jeżeli szukasz szczegółowych wiadomości o urologii w Krakowie.

Spotkanie z urologiem wywołuje u szeregu pacjentów zakłopotanie. Choroby, jakimi zajmuje się urologia, postrzegane są jako bardzo krępujące, co skutkuje tym, iż osoby, które dostrzegły u siebie pewne oznaki choroby, często opóźniają o kilka tygodni badanie u specjalisty. Takie postępowanie jednakże może rodzić daleko idące konsekwencje dla układu moczowo-płciowego.

Doświadczasz problemów z nietrzymaniem moczu? Zgłoś się do urologa!

Urologia zajmuje się rozpoznaniem oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają chociażby za produkcję hormonów czy usuwanie z organizmu zbędnych soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu protein. O problemach z układem moczowym może alarmować mnóstwo różnych objawów, które nagminnie są ignorowane przez pacjentów z nadzieją, iż same znikną. Na które zatem symptomy należy zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym umówieniem się na konsultację z urologiem? Będą to zwłaszcza wszystkie zmiany powiązane z moczem, czyli jego ciemniejsza barwa, spienienie czy zauważenie w nim krwi albo ropy, ale również pieczenie lub ból przy oddawaniu moczu, nieregularny strumień, nie kontrolowanie moczu bądź wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre symptomy mogą być też mniej wyraziste, np. opuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze i ból w okolicy podbrzusza bądź pleców. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, wobec tego panowie powinni zgłosić się do niego jeśli mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w spermie), utrzymaniem erekcji czy gdy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu lub jądrach. Warto przy okazji podkreślić, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie zgłaszać się na kontrolne badanie prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje urolog?

Pacjenci przeważnie zapisują się do poradni lekarza urologii w celu przeprowadzenia biopsji prostaty (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego narządu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), konsultacji dotyczącej wazektomii, jak również leczenia torbieli nerek, stulejki lub wodniaka jądra. Lekarze urolodzy codziennie przeprowadzają również sporo skomplikowanych zabiegów, takich jak nefrektomia (czyli usunięcie nerki), przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Nasze dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]