Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Chirurg stomatolog reprezentuje specjalność zajmującą się realizowaniem złożonych procesów leczniczych w zakresie jamy ustnej. Jest to niezależna dziedzina medycyny, której nie można utożsamiać ze standardową stomatologią.

Kiedy trzeba udać się do chirurga stomatologa?

Działaniu chirurga stomatologa podlegają przeważnie tzw. ósemki, których usuwanie nie należy niestety do standardowych czynności. Korzenie ósemek bywają haczykowate, co niesłychanie upośledza ich profesjonalne usunięcie. Wtedy do akcji przystępuje profesjonalista – chirurg stomatolog, który zleca zdjęcie RTG obolałej jamy ustnej i postanawia o kolejnych krokach. Pacjenci cierpiący na znaczące niedobory zębów też mogą poddać się szerokiemu wachlarzowi skomplikowanych zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologa. Możemy wybrać nowoczesne implanty zębowe, czyli wykonane z najwyższej jakości stopu wszczepy ulokowane w żuchwie osoby ciepiącej na ubytki. W ten sposób należy nadbudować usunięty ząb. Tak przygotowane implanty są wyjątkowo wygodne, umiejscowione na stałe i w niczym nie przypominają przestarzałych protez.

Dlaczego praca chirurga stomatologa wyróżnia się od tradycyjnych specjalizacji dentystycznych?

Chirurg stomatolog nierozerwalnie wiąże się z innymi lekarzami i przeprowadza zabiegi, które przerastają zwykłą medycynę zachowawczą. Przychodzą do niego pacjenci z naruszonymi trzonowcami, których nie potrafimy usunąć w tradycyjny sposób. Również tkwiące w jamie ustnej drobinki miazgi zębowej są zaleceniem do interwencji chirurga stomatologa. W swoim gabinecie korzysta on z instrumentów oraz technik terapii, niedostępnych u standardowych dentystów. Wszystkie zabiegi przeprowadzane są z dbałością o standardy znieczuleń, dlatego nie musimy obawiać się bólu. Zwróćmy uwagę również, aby ściśle przestrzegać porad chirurga dentystycznego, wykluczyć spożywanie gorących napojów czy używania tytoniu do 24 godzin po zabiegu.