Co trzeba wiedzieć o guzie odbytnicy?

Sześćset tysięcy śmierci rocznie to wystarczający powód, by nie bagatelizować nowotworu odbytnicy. Mimo że jest uważany za chorobę osób po 70 roku życia, to czasem atakuje również młodszych chorych. Fakt, czy zostanie uratowany, zależy przede wszystkim od chwili zdiagnozowania. Kiedy będzie stwierdzony we pierwszym okresie, szanse na wyleczenie są duże. Kiedy zaś guz odbytnicy będzie zdiagnozowany w późniejszym stadium, pacjent może nie przeżyć. Dobrze więc zdać sobie sprawę z tego, po czym go stwierdzić i bezzwłocznie udać się do specjalisty.

Guz odbytnicy – jak rozpoznać?

Guz odbytnicy najczęściej daje o sobie znać krwotoki z układu pokarmowego. U więcej niż 50% chorych zauważalne są również bóle jamy brzusznej, które rosną wraz z postępami choroby. Chorzy zwykle naprawdę prędko tracą masę, 30% z nich zmaga się też z anemią. Objawem guza odbytnicy jest też wysoka temperatura, spadek łaknienia i niedrożność jelit. Po zaobserwowaniu takich objawów, koniecznie należy udać się do lekarza, a ten wykona odpowiednie badanie, żeby potwierdzić rozpoznanie.

Jak leczyć guza odbytnicy?

W początkowym stadium choroby możliwe jest pokonanie guza odbytnicy poprzez jego chirurgiczne wycięcie. Jeśli rak jest już rozwinięty, lekarz powinien usunąć odcinek jelita oraz wykonać stomię. W terapii raka odbytnicy ważna jest chemioterapia, choć przeprowadzana jest w szczególności u pacjentów z rozsiewami. Radioterapia znajduje zastosowanie tak w pierwszym okresie nowotworu, jak w fazie terminalnej.