Chirurgia jelita grubego – szpital Skawina

Równocześnie z naświetlaniem i chemioterapią, operacja jelita grubego jest najpowszechniejszym sposobem kuracji raka tego narządu. Lecz metoda leczenia wymienionego schorzenia jest zależna od stopnia zaawansowania i położenia guza oraz ogólnego stanu pacjenta. Ponadto operacja jelita grubego jest stosowana między innymi w przypadku: choroby Leśniowskiego-Crohna, polipów, czy przetoki odbytu.

Operacja jelita grubego – metoda chirurgiczna

Chorzy najczęściej poddawani są operacji jelita grubego metodą chirurgiczną. Ze względu na potrzebę dużych rozmiarów cięcia powłok brzusznych jest ona bardzo “agresywna”. Tuż po zabiegu, choremu przez średnio siedem dni podaje się pokarm dożylnie. Pełny powrót do zdrowia zajmuje około sześć tygodni.

Laparoskopowa resekcja jelita grubego

Laparoskopowa resekcja jest innowacyjną metodą operacji tego narządu. Lekarz robi parę małych nacięć na brzuchu pacjenta i za pomocą laparoskopu przeprowadza zabieg. Taka metoda ma wiele plusów: pozwala skrócić okres zdrowienia i szybciej powrócić do zwykłego trybu funkcjonowania. Pacjent będzie miał też mniejsze ślady po zabiegu. Jednakże nie każdy może zostać zakwalifikowany do tego rodzaju leczenia.