Blizny rogówkowe można usunąć dzięki laserowej korekcie wzroku

Więcej na temat likwidacji blizn rogówkowych na voigtklinikaoka.pl/uslugi/likwidacja-blizn-rogowkowych/.

Oko jest delikatnym elementem ciała i błyskawicznie można je uszkodzić. W rezultacie różnorodnych chorób i urazów mechanicznych na powierzchni rogówki często powstają blizny, które w bardziej lub mniej wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można z powodzeniem usunąć, stosując osiągnięcia laserowej korekcji wzroku.

Blizny rogówkowe – jakie powodują skutki?

Rogówka to wypukła, zewnętrzna powłoka oka, która je zabezpiecza, a jednocześnie nadzoruje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do wewnętrznych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, jak również bardzo sprężysta i mimo iż z reguły niewielkie jej otarcia wygajają się samodzielnie, w szeregu przypadków powstają zbliznowacenia, również w następstwie naszej nieostrożności. Co jest przyczyną pojawienia się blizn rogówkowych? Są one przeważnie następstwem dostania się do oka ciała obcego, różnych chorób (przykładowo kiły) bądź urazów jak skaleczenia, zadrapania i oparzenia. Ale blizny na rogówce mogą powstać też w wyniku nieostrożnego zakładania soczewek korekcyjnych. Oprócz zauważalnego pogorszenia się wzroku, o występowaniu blizn rogówki wskazuje wiele innych symptomów, takich jak np. wrażenie swędzenia gałki ocznej, zaczerwienienie oczu oraz nieustanne łzawienie, dlatego jeśli ich doświadczasz radzimy czym prędzej umówić się na wizytę u okulisty. W czasie wieloaspektowego badania ustali on umiejscowienie, głębokość i wielkość blizn, jak również doradzi w aspekcie możliwości ich leczenia.

Zabieg metodą PTK – likwidacja blizn na rogówce

Najbardziej rozpowszechnioną współcześnie metodą likwidacji blizn na rogówce jest zabieg PTK, przeprowadzany w większości klinik, zajmujących się korekcją wad wzroku. Metoda PTK pozwala na likwidację nie tylko blizn w peryferyjnej, ale i centralnej części rogówki. Z PTK korzysta się się też podczas leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny niweluje się w procesie odparowania za pomocą wiązki lasera ekscymerowego zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Ten dosłownie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnego znieczulenia, wystarczające jest miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się środkiem w kroplach prosto na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez kolejne parę tygodni należy stosować się ściśle do poleceń lekarskich, nie nadwyrężać oka i systematycznie zgłaszać się na kontrolę zgodnie z harmonogramem.

Nasze dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]