Biopsja fuzyjna prostaty – co warto wiedzieć o zabiegu?

W tym miejscu uzyskasz więcej informacji o biopsji prostaty.

Stercz, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem postaci i rozmiaru do orzecha włoskiego. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za wytwarzanie płynu, w którym przenoszona jest sperma. Problemy z prostatą pojawiają się u mężczyzn wraz z wiekiem, w związku z tym tak ważkie jest jej cykliczne badanie. Pomaga to ujawnić przerost lub zapalenie tego gruczołu, jak również wcześnie zauważyć niepokojące zmiany rakowe. Należy podkreślić, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie wolno lekceważyć groźby jego możliwego powstania.

Kłopoty ze wzwodem i oddawaniem moczu – niepokojące symptomy

Panowie po 45 roku życia powinni regularnie odwiedzać gabinet urologiczny, w szczególności jeżeli spostrzegli niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu, jak np. kłopoty ze wzwodem oraz wytryskiem, zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, trudności w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, jak również przerywany strumień czy krew w moczu. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza spore prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. By jednak mieć absolutną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która za sprawą zastosowania symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu korzysta się jedynie z obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem, który przeważnie trwa około pół godziny. Oprócz tego pacjent pozostaje również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, dlatego cała procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, bowiem wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki gruczołu są potem analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To między innymi alergia na niektóre leki, wszczepione zastawki serca czy niska krzepliwość krwi. W związku z tym przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelkie pytania wywiadu medycznego.

Nasze dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]