Żarówka W5W do aut i nie tylko

Mimo że niekiedy o tym nie pamiętamy, żarówki do aut koniecznie muszą być zgodne z obowiązującymi normami. Jest to ważne z różnych powodów – zwłaszcza ze względu na ochronę naszą oraz pozostałych prowadzących auta. Warto przy tym zaznaczyć, iż zarówno przeznaczona do stosowania w lampach punktowych oraz do oświetlenia tablicy rejestracyjnej żarówka W5W, jak i żarówki wykorzystywane do oświetlenia szosy, jeżeli nie będą zgodne z normami, potrafią być przyczyną wystawienia dużej kary. O czym zatem musimy wiedzieć kupując żarówki W5W oraz inne modele stworzone do montażu w samochodach? Jak ustrzec się problemów przy kupnie i ewentualnych niemiłych pomyłek podczas użytkowania?

Do czego są przeznaczone żarówki W5W?

Jak napisaliśmy przed momentem, żarówka W5W stworzona jest do montażu w światłach o małej mocy. Jest stosowana przede wszystkim w lampach pozycyjnych, do doświetlania tablic rejestracyjnych oraz migaczy. Może też być używana jako źródło światła do lampki postojowej, a oprócz samochodowych zastosowań, warto wspomnieć również lampy jachtowe lub niektóre modele stworzone do eksploatacji w mieszkaniu. Żarówka W5W cechuje się siłą pięciu watów, generuje światło o intensywności 50 lumenów oraz zwykle posiada podstawę BA15s.

Żarówka W5W i wiele więcej

Rzecz jasna w autach wykorzystywane są także odmienne typy żarówek. Najczęściej stosowane to między innymi H1, H2, H3, PS24W czy R5W i ponad pięćdziesiąt różnych typów. Ze względu na to, iż wytwórcy samochodów stosują różne lampy, po uszkodzeniu jednej z nich w naszym aucie, zanim wybierzemy się do sklepu, należy dowiedzieć się, który model założony został w danym reflektorze. Na szczęście nie powinno to być trudne – musimy tylko wyjąć żarówkę i przeczytać oznaczenie. Jeśli na żarówce nie znajdziemy natomiast oznaczeń, można zabrać ją ze sobą, a doradca bez problemu wybierze właściwy model.