Zawsze, gdy nadchodzą zimne miesiące wielu z nas zastanawia się, jaki opał zakupić, jeżeli oczywiście nie ułatwia tego rodzaj pieca, który posiadamy.
Szeroka oferta firm zajmujących się sprzedażą substancji opałowych z pewnością sprawia, że nie musimy się obawiać braku wyboru. Często jesteśmy zainteresowani znalezieniem możliwie najtańszej opcji. Pamiętajmy, że należy zwrócić uwagę nie tylko na samą cenę surowca, ale i na jego wartość opałową. Zapoznaj się z różnicami między węglem kamiennym, a brunatnym w tym względzie.

Tanie rodzaje węgla

Podział węgla na kamienny i brunatny determinuje w dużej mierze jego cenę. Węgiel kamienny jest stanowczo droższy, niż odmiana brunatna. Jego zakup może być jednak dużo bardziej opłacalny, gdyż jest on jednocześnie bardziej kaloryczny, a co za tym idzie – spalimy mniejszą jego ilość, niż tańszej odmiany.
Jeżeli chodzi o sezonowe wahania w cenach węgla to z pewnością nabędziemy tańszy węgiel poza sezonem grzewczym. Istotne znaczenie dla tego, jak tanio kupimy węgiel ma też sytuacja gospodarcza w danym kraju. Największe znaczenie w tym temacie mają oczywiście nastroje w państwach-eksporterach węgla.