
Susz konopny CBD produkuje się także w Polsce
W sklepach konopnych, oprócz szeroko wykorzystywanych olejków z CBD, można nabyć też susz. Licznym konsumentom wygląd oraz nazwa tego wyrobu od razu przywodzi na myśl zakazaną prawem substancję psychoaktywną. Jednak susz konopny dostępny w sprzedaży w Polsce, podobnie jak oleje, zawiera w głównej mierze kannabidiol, a nie THC (ilość tego związku – według polskich przepisów – nie może wykraczać poza 0,2%).
Z jakich gatunków konopi wytwarza się susz konopny?
Susz konopny wytwarzany jest z liści i kwiatów konopi, dopuszczonych do legalnej sprzedaży. Do 2020 r. w Polsce wpisanych do rejestru zostało aż 9 gatunków takich konopi włóknistych (to np. Tygra, konopie Białobrzeskie czy Sofia), a sama ich hodowla spotyka się z coraz intensywniejszym zainteresowaniem wśród rodzimych rolników, częstokroć stając się istotnym źródłem ich dochodu.
W Polsce konopie przemysłowe hoduje się na potrzeby kilku sektorów przemysłu, między innymi chemicznego czy materiałów budowlanych, jednak podlega to państwowej regulacji, co znaczy, iż rolnik bądź przedsiębiorca planujący przystąpić do ich wysiewu musi najpierw dostać zezwolenie z urzędu miasta bądź gminy. Prócz tego, przetwarzanie konopi włóknistych możliwe jest jedynie za zezwoleniem właściwego terytorialnie marszałka województwa. Atutem konopi siewnych jest to, iż można hodować je na uprawach zewnętrznych (outdoor), jak i krytych (indoor), ale też i na scalających oba te światy uprawach w szklarniach.
Kannabinoidy i olejki eteryczne – co zawiera susz konopny?
Dlaczego wytwarzanie suszu konopnego staje się modna w naszym kraju? Liście i kwiaty konopi włóknistych, z których produkuje się susz konopny, zawierają nie tylko wiele kannabinoidów (CBN czy CBDa), ale również olejki eteryczne (jak np. Humulen oraz Limonen), które nadają poszczególnym ich odmianom niepowtarzalny, łatwo wyczuwalny aromat. Terpeny znajdujące się w kwiatach konopi przemysłowych używane są w szeregu produktach kosmetycznych i spożywczych.
Powszechnie uważa się, że kannabinoidy mają spore oddziaływanie na samopoczucie człowieka, a przez to, iż nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je posiada, można użyć jako suplement terapii wspomagający zmagania z reumatyzmem, napadami lękowymi, bólami głowy oraz chorobami neurodegeneracyjnymi, jak przykładowo padaczka. Multum informacji o oddziaływaniu, jak również dawkowaniu tych związków, można odnaleźć m.in. w wynikach badań naukowych zgromadzonych w bibliotece Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH).