Skanery kodów kreskowych – w sklepie, w biurze, w magazynie

Kody kreskowe zdecydowanie ułatwiły liczenie produktów i zakupy. Ich zastosowanie stało się osiągalne dzięki skanerom kodów kreskowych, które kiedyś używane były tylko w sklepach. Dziś jednak są one stosowane również w wypożyczalniach (do ewidencji udostępnień zbiorów), na magazynach, gdzie ułatwiają zarządzanie przesyłkami, a od kilku lat nawet w firmach, w których dzięki nim osiągalne okazało się sprawne wprowadzanie dokumentów do bazy danych. Jak jednak ze różnych dostępnych u dostawców urządzeń wybrać skaner kodów kreskowych, który będzie najlepszy? O czym nie zapominać przy jego zakupie? Które funkcje będą najważniejsze?

Skaner kodów kreskowych a oprogramowanie

Najważniejszą funkcją skanera kodów kreskowych będzie z pewnością komunikacja z programem. Przed wyborem koniecznie należy zatem dowiedzieć się, czy interesujący nas egzemplarz działa z używanym przez dane przedsiębiorstwo systemem – w innym wypadku niezbędna okaże się jego droga zmiana. Szczęśliwie wiele dostępnych w Polsce skanerów kodów kreskowych współpracuje z wieloma programami – między innymi G.O.L.D-em czy Fakturką. Na magazynach i w dużych marketach doskonale sprawdzą się czytniki mobilne – w takich przypadkach sprawdźmy, czy są one wyposażone w moduł Wi-Fi.

Opcjonalne zalety skanera kodów kreskowych

Skaner kodów kreskowych powinien być dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa, które będzie go wykorzystywać. W przypadku skanerów kodów wykorzystywanych na kasach czy w biurach w zupełności wystarczą wersje stacjonarne pozbawione zbędnych dodatków. Jeśli zaś czytniki mają być wykorzystywane przez kurierów albo w sortowni, powinniśmy postawić na przenośny skaner kodów kreskowych. Czasem (w fabrykach czy na zewnątrz) niezbędne okażą się też dodatkowe opcje – między innymi wytrzymałość na wpływ wilgoci lub niskich temperatur.