Rzeźby z metalu – na placach, w parku i prywatnych posesjach

Jedną z najstarszych metod artystycznego wyrazu stanowi rzeźba. Pierwsze arcydzieła zaistniały już w czasach prehistorycznych i nieustannie są obecne w przeróżnych sferach naszej egzystencji. Spotykamy je przeważnie tam, gdzie dążymy do kontaktu ze sztuką – w świątyniach, w muzeach oraz w galeriach, ale też w przestrzeni ogólnodostępnej: na ulicach i placach, w budynkach urzędów, a nawet w galeriach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w życiu jest na tyle duże, że nie całkiem jesteśmy świadomi tego, iż twórczość wychodzącą spod ręki rzeźbiarzy widujemy właściwie na co dzień. W tym artykule podamy kilka przykładów świadczących o powyższym.

Figury z brązu w miejscach ogólnodostępnych

Dzieła rzeźbiarzy, nawet jeśli prezentują sobą wysokie wartości artystyczne i estetyczne, nierzadko są przez nas traktowane jako tło – w przestrzeni miejskiej (aczkolwiek nie tylko) są bowiem spotykane wręcz na każdym kroku. Niezliczone pomniki, a także rzeźby ustawiane w przydomowych ogrodach, na zieleńcach czy na ulicach, obecne są wszak w większości krajowych miejscowości. Ponad to często można je zobaczyć także w licznych budowlach. Pełnią funkcję ozdobną między innymi w urzędach, uczelniach wyższych czy pozostałych miejscach użyteczności publicznej

Rzeźby z brązu. Kiedy warto je zamówić?

Wspomniane wyżej przykłady to głównie duże, nieruchome rzeźby. Jednak stanowi to mniejszą część wszystkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym codziennym życiu. Natomiast pokaźna większość z nich to niewielkie prace, wykonane z myślą o prywatnym użytku – to między innymi nagrody na laureatów turniejów, statuetki okolicznościowe oraz popiersia wykonywane na zlecenie. Organizatorzy wszelkiego typu plebiscytów bądź zawodów sportowych mają stosunkowo proste zadanie, gdyż kupno rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych metali) nie jest znacznym wydatkiem, a ich przygotowanie wystarczy po prostu powierzyć doświadczonemu rzeźbiarzowi.