Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Jeśli szukasz obrączkek ślubnych Kraków, koniecznie wejdź na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości małżonków ceremonia ślubu jest szczególnie ekscytującym dniem w życiu. Obrzęd ten jednoczy małżonków po wsze czasy, a symbolem ich zaangażowania, uczucia i lojalności są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – część obrzędu ślubu od XIII w.

Pierwotnie nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, skutkiem tego mają one wspólne dzieje, które sięgają wiele wieków przed naszą erą. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego obdarowanie żony pierścieniem stało się cząstką sakramentu zaślubin. Panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki wiele stuleci później, o czym jednakże niedużo osób wie. Już wcześniej bywały przypadki, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy odjeżdżali na wojenne wyprawy, aczkolwiek tradycja ta spopularyzowała się dopiero w minionym stuleciu, a dokładniej w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, iż w domu wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek pozostać wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w wielu państwach, jak np. we Włoszech, w Turcji, w USA albo w Irlandii, zakłada się je na lewą rękę, którędy wedle starodawnych wierzeń biegnie “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i poszukuje obrączek razem, aczkolwiek tradycja mówi, iż kobieta nie powinna ich kupować, gdyż jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki współcześnie

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej delikatnym wzornictwem. Przez okres wielu wieków sporządzano je z najrozmaitszych materiałów, bardziej lub mniej wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub mosiądz) symbolizujące niezłomność uczucia. Obecnie do ich wytworzenia wykorzystuje się najczęściej złoto oraz platynę, które są oznaką ufności wobec partnera. Owszem, są one także w wielu przypadkach zdobione kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najchętniej kupowane są uniwersalne, proste pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch odmian złota (np. tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą też nierzadko usługę grawerunku. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka lub ważny dla małżonków cytat.

Nasze dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]