
Misie dla najmłodszych
Pluszowe przytulanki obchodzą w 2015 roku 113 rocznicę powstania. Słynnej maskotce przyznano własne święto. W okrągłą rocznicę ustalono Światowy Dzień Pluszowego Misia, który przypada na 25 listopada. Pluszowy miś osiągnął bardzo wysoki status. Świetnie pasuje nie tylko jako przytulanka dla dzieci, ale jest to również często wybierany przez starszych prezent walentynkowy, czy urodzinowy. Trudno się dziwić. Pluszowe przytulanki rozczulają nas ponieważ są miłe i rozweselą każdego.
Jakie państwo jest kolebką pluszowych misiów?
Za wynalazcę misiów przytulanek uznawana jest niemiecka inwalidka Margarete Steiff. Początkowo, kobieta wytwarzała pluszowe misie na własny użytek. Z pomocą przyszedł jej siostrzeniec, który w 1880 roku otworzył firmę produkującą misie przytulanki. Misie pluszowe szybko podbiły serca kupujących. W ślady za Steiff’ami poszły inne fabryki. Co ciekawe, rodzinna firma Steiff’ów funkcjonuje po dziś dzień, nieustannie produkując misie przytulanki.
Etymologia słowa pluszowy miś
Angielskie znaczenie misia pluszowego – Teddy Bear, ma bardzo intrygującą historię. Nazwa związana jest z historią byłego prezydenta Theodore’a Roosevelta. W 1902 roku, chętnie czytana gazeta Magic Star wzbogacona została o dodatek w postaci komiksu, który przedstawiał historię prezydenta spotykającego przestraszonego niedźwiedzia. Przedsiębiorca Morris Michton, zdecydował się wykorzystać tę opowieść przy produkcji misiów przytulanek. Otrzymując zgodę Roosevelta, użył skróconego imienia i wyprodukował serię pluszowych misiów pod nazwą Teddy Bear. Nazwa ta używana jest po dziś dzień.