Maska przeciw smogowi – czy warto ja kupić?

Południowe województwa naszego kraju oraz duże miasta należą do najbardziej zapylonych obszarów Unii Europejskiej. Nic zatem dziwnego, iż ich władze poszukują metod, jakie pozwoliłyby na zmniejszenie szkodliwych skutków zanieczyszczenia powietrza. Najważniejsze oczywiście okazują się działania, dzięki jakim możliwe będzie zmniejszenie ilości emitowanych spalin – tak przez zakłady, jak i piece w kamienicach. Dopóki niestety w powietrzu wciąż znajduje się mnóstwo pyłów, kluczowe okazuje się chronienie płuc przed ich niekorzystnym wpływem. Z tego powodu tak istotne jest, by wszyscy, którzy dość często spędzają czas na zewnątrz, wyposażyli się w maskę przeciw smogowi.

Maska przeciw smogowi – budowa

Maska przeciw smogowi musi chronić płuca oraz przełyk od zanieczyszczeń z atmosfery – z tego względu jej ranty ściśle dotykają twarzy. Najważniejszymi częściami tego typu masek są rzecz jasna filtry, bo te zatrzymują drobiny pyłu. Żeby były efektywne, powinny być wykonane z aktywnego karbonu o odpowiedniej budowie, która umożliwi zatrzymanie także niewielkich drobin. Z tego względu powinniśmy pamiętać, iż po założeniu maski oddychanie może okazać się nieco cięższe niż bez ochrony.

Maska przeciw smogowi – która będzie odpowiednia?

Noszenie maski przeciw smogowi przyniesie spodziewane skutki wyłącznie wówczas, gdy będziemy ją nosić zawsze, kiedy znajdujemy się na zewnątrz. Z uwagi na to przy jej wyborze bezwzględnie powinniśmy sprawdzić, czy maska będzie dopasowana do wielkości naszej twarzy i czy możemy bez przeszkód przez nią oddychać. W sklepach dostępne są rozmaite maski przeciw smogowi – tak nieskomplikowane wersje, jak i te posiadające wymienny filtr. Jeżeli chcemy używać jej w czasie aktywności fizycznej, dobrym rozwiązaniem będzie wybór ostatniego rodzaju – te maski są wszak skuteczniejsze oraz wygodniejsze.