
Kiszonki – zdrowe i popularne przekąski
Nie szukaj już więcej! Tu zamówisz kiszonki z warzyw.
Kiszonki z warzyw są tak głęboko związane z tradycyjną kuchnią polską, że uważamy, iż jest to głównie słowiański przysmak, z rzadka napotykany w pozostałych krajach świata. Lecz kiszonki lubiane są nie tylko na starym kontynencie, ale również w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.
Kwaszone przetwory warzywne znane są ze swoich aspektów prozdrowotnych
Według historyków metoda konserwowania żywności przez ich przechowywanie w soli, w solance albo w occie, znana jest ludziom od ponad czterech tysiącleci. Proces ten najprawdopodobniej nie została odkryta w Europie, a w rejonie dawnej Mezopotamii. Pokarm, który poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, ponieważ niskie pH zawiesiny, w której jest on zanurzony, powstrzymuje namnażanie się bakterii gnilnych. Parę wieków wstecz był to świetny sposób, żeby przedłużyć okres przydatności do spożycia warzyw, ryb oraz mięsa nawet o kilkanaście tygodni. W związku z tym przyjął się obyczaj produkowania m.in. kiszonych przetworów warzywnych z myślą o zimie i wczesnej wiośnie. Kiszonki od zawsze słyną z aspektów prozdrowotnych, co rzecz jasna nie jest przesadzone. Cechują się one np. sporą zawartością witaminy C, dlatego więc marynarze statków, które zaopatrzone były w kwaszonki, sporadycznie chorowali na cyngę. Co ciekawe, w języku polskim kwaszonki z warzyw nazywa się potocznie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… pasza dla zwierząt przykładowo z owoców dyni czy koniczyny czerwonej.
Kiszonki – co można kisić?
Najbardziej znanym warzywem kiszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni de facto w większości rejonów świata, również w USA oraz w Kanadzie, gdzie ten wariant przetworów z warzyw nie cieszy się znaczną popularnością. Natomiast ogórki kwaszone są tam prawdopodobnie niezmiernie lubianym składnikiem hot-dogów, hamburgerów i sandwiczy. W Polsce oprócz ogórka, równie popularne są kwaszone buraki i kapusta, z których korzysta się do przyrządzania surówek oraz zup. Lecz nie tylko te warzywa da się kisić. W innych regionach świata kisi się m.in. cebulę, fasolkę szparagową, a także owoce (przykładowo truskawki).
Solanka i ocet modyfikują teksturę oraz smak warzyw, nadając im kwasowość i chrupkość. Kwaszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni wieków stały się fundamentem albo istotnym dodatkiem do niezliczonej liczby przepisów lokalnych. Trzeba wiedzieć, iż smak kiszonek może być inny w oddalonych od siebie krajach świata, gdyż zależy on od dodatków do zalewy, które wykorzystuje się w procesie kwaszenia. Skutkiem tego ogórek przygotowany podług typowej polskiej receptury, będzie smakował inaczej niż ten zakiszony np. w USA.
Nasze dane kontaktowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]