Kantar – co warto o nim wiedzieć?

Jeśli szukasz kantara sznurkowego, powinieneś odwiedzić tę stronę

Kantar to fragment uprzęży dla konia. Przypomina uzdę, bowiem jedyną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego kierowanie stąpającym koniem. Kantar to jeden z kluczowych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie bardzo rzadko się rozstają. Z tej przyczyny powinien on być dopasowany do rozmiaru i kształtu głowy konia, a także nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak więc dobrać najlepszy kantar dla konia? Na które jego właściwości warto zwrócić uwagę?

Co lepsze dla zwierzęcia – kantar skórzany, a może podszywany?

Na rynku odnajdziemy rozmaite warianty kantarów: sznurkowe, podszywane, skórzane oraz taśmowe. Te pierwsze, zwane też halterami, są rekomendowane ze względu na ogromną kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu może sprawować nad koniem. Dla zwierzęcia o wiele bardziej wygodny jest jednak kantar skórzany lub taśmowy. Dużo większą wygodę przynoszą kantary podszywane – na przykład sztucznym bądź naturalnym futerkiem, które da się ściągnąć celem konserwacji. Taki kantar wspaniale zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas spacerów lub treningów.

Kantary – jakie rozmiary są dostępne w sprzedaży

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych i źrebiąt. Kolejny to shetty (0), którego powinni używać właściciele koni szetlandzkich oraz większych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) został z kolei opracowany z myślą o kucach (np. walijskich) i roczniakach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średniej wielkości i są odpowiednie między innymi dla koni huculskich, arabskich, wielkopolskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie czy perszeron) i dużych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich).

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]