Dobierz rodzaj kłódki do swoich potrzeb

Kłódki należą do najstarszych znanych ą nam form zabezpieczania pomieszczeń i pojemników. Istnieje niezliczona ilość typów kłódek, jednak każda z nich przynależy do jednego z dwóch bazowych typów – z szeklą wygiętą w kształt litery U lub z prostym trzpieniem. Kłódki z szeklą cechuje uniwersalność i wygoda w użyciu, jednak pod względem wytrzymałości lepiej wypada kłódka trzpieniowa. To oczywiście jeden z wielu możliwych sposobów klasyfikacji kłódek. Co więc poza tym wpływa na funkcjonalność kłódki. Na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Kłódka na klucz czy na szyfr?

Wybierając kłódki warto wziąć pod uwagę sposób zamknięcia. Do wyboru mamy dwie opcje – kłódkę szyfrową oraz zamykaną kluczem. Kłódki szyfrowe są wygodne i stosunkowo ciężkie do sforsowania, jednak przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Jeśli widoczny będzie bębenek, włamywacz bez problemów złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrym zabezpieczeniem będą tylko produkty z wyższej półki – m.in. kłódki Gerda. Podobnie jest także z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony złodziej otworzy bardzo szybko.

Z czego produkuje się kłódki?

Dla wytrzymałości kłódki istotny jest też surowiec, z którego została ona wykonana. Ważne jest by był on odporny na uderzenia i piłowanie, co zapewni wystarczającą ochronę przed włamywaczami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości produkowane są z metali wykazujących wspomniane cechy. Najpopularniejsze rodzaje to głownie kłódka żeliwna oraz kłódka mosiężna. Poza tym spotykane są też kłódki ze stali (zwłaszcza nierdzewnej). Wszystkie kłódki dla zwiększenia odporności na wodę bywają pokryte powłoką galwaniczną – np. niklem.