Blenda fotograficzna – poradnik dla początkujących

Blenda fotograficzna to najlepsze rozwiązanie dla różnych fotografów poszukujących sposobu na lepsze doświetlenie swoich fotografii. Jej działanie nie jest skomplikowane – po prostu oddaje światło swoją membraną. Do wykonywania fotografii z bliska wykorzystuje się w szczególności modele o niewielkim rozmiarze, natomiast kadry z daleka najczęściej są wykonywane z wykorzystaniem sporej blendy. Poza rozmiarem, istotny będzie też kolor membrany, bo ten w ogromnej mierze wpływa na nastrój zdjęcia. Jakie kolory może przybierać blenda fotograficzna? Jak znaleźć najlepszy egzemplarz do konkretnej sesji? Jak uniknąć niespodzianek na dworze i w studiu?

Blenda fotograficzna do zdjęć w atelier

Srebrna blenda fotograficzna stosowana jest zwykle podczas fotografowania wewnątrz. Jej atutem jest przede wszystkim to, iż nie zniekształca koloru światła – dlatego bywa stosowana w połączeniu z oświetleniem. Dobrze postawić na srebrną blendę fotograficzną, jeżeli istotne jest dla nas utrzymanie temperatury światła na zdjęciu. W przeciwnym wypadku korzystniejszym rozwiązaniem będzie blenda fotograficzna odmiennego koloru.

Złota blenda fotograficzna

Złota blenda fotograficzna bywa rekomendowana przede wszystkim wtedy, kiedy istotne będzie dla nas ocieplenie barw na zdjęciu. Nierzadko stosuje się ją podczas sesji w plenerze – szczególnie w słoneczny dzień oraz do robienia zdjęć na łąkach. Złota blenda fotograficzna sprawia, że światło przypomina promienie słońca, co pozytywnie wpływa na atmosferę dzieła.

Inne blendy fotograficzne

Biała blenda fotograficzna jest wykorzystywana, gdy zamierzamy otrzymać miękkie światło. Poza tym świetnie sprawdza się do zasłaniania słońca – przez to wykorzystuje się ją między innymi podczas sesji odbywających się w upalne dni nad morzem. Dobrze również zauważyć, że dostępne są uniwersalne blendy fotograficzne z nakładanymi ekranami.