Aspirator do nosa – poznaj działanie i główne cechy

Katar u niemowląt to dość powszechna, lecz kłopotliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie są w stanie spokojnie spać ani jeść, gdy doskwiera im gromadzący się katarek. Gruszka lub aspirator do nosa pomogą w walce z chorobą.

Aspirator do nosa – dlaczego odciąganie wydzieliny jest tak ważne?

Gromadzący się katar prowadzi do komplikacji, a po zakażeniu bakteryjnym może przekształcić się w groźniejszą chorobę. Nieusunięta wydzielina przesuwa się po ściance gardła powodując podrażnienie. Bakteryjny, żółtozielony katar jest niebezpieczny dla oskrzeli, a nawet płuc.

Jak usuwać katar aspirator do nosa czy gruszka?

Istnieje kilka urządzeń, które pomogą dziecku pozbyć się zalegającego kataru. Możemy skorzystać z tradycyjnej gruszki, wsuwanej do nosa, którą następnie uciskamy. Tworzące się podciśnienie wciąga katar do gruszki. Inną metodą jest aspirator na wdech rodzica. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się natomiast skuteczny i bezpieczny aspirator do odkurzacza.

Odciągacz do nosa do odkurzacza

Takie rozwiązanie może wywoływać zdumienie u większości rodziców. Tymczasem jest to o wiele skuteczniejszy sposób niż gruszka czy ustny aspirator, a wszystko z powodu zastosowania jednostajnej siły ssącej. Jeden z najpopularniejszych modeli, aspirator Katarek, można podłączyć do prawie wszystkich odkurzaczy o sile ssącej do 1800W. Pamiętajmy, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne odciągacze, należy stosować dopiero po rozrzedzeniu wydzieliny 0,9% roztworem soli. Po odciągnięciu kataru należy zadbać o nawilżenie uszkodzonej przez wydzielinę błony śluzowej nosa dziecka. Katarek do odkurzacza można kupić w 3 wariantach: Katarek Standard (koszt ok: 45 zł), Plus (55 zł) oraz Complete (60 zł).