Zasady działania domen internetowych

Co nazywamy domeną ?

Domena to nazwa, pod którą kryje się założona przez daną osobę strona internetowa. Na przykład po wpisaniu tekstu „google.pl” do paska adresu przeglądarki, pojawi się strona internetowa, jaką reprezentuje ta domena, tj. strona z wyszukiwarką Google.

Z czego składa się domena internetowa?

W skład domeny wchodzi nazwa główna i końcówka. Nazwa główna jest najczęściej nazwą strony wymyśloną przez jej twórcę, bardzo często jest to nazwa organizacji oraz firmy. Po niej występuje kropka i końcówka nazywana też rozszerzeniem. Zakładając domenę, należy wybrać rozszerzenie spośród już istniejących. Rozszerzenie „pl” to końcówka krajowa, najczęstsza dla witryn w języku polskim. Dla przykładu inną końcówką krajową jest „de” dla Niemiec. Występują również rozszerzenia „com” i „net”, będące zakończeniami międzynarodowymi, a także „com.pl”, czyli końcówka stron w języku polskim i wiele innych.

Zakup domeny to istotny krok w chwili zakładania strony internetowej. Daje on kompletną gwarancję, że nikt niezwiązany z firmą nie utworzy strony w zakupionej domenie.