Montaż anten satelitarnych – KrakSatMedia

Nasi rodacy coraz chętniej używają anten do odbioru TV. Nawet, gdy z ich montażem w budynkach jednorodzinnych nie będziemy mieli zazwyczaj żadnych trudności, to mogą się one pojawić, kiedy będziemy chcieli zamontować podobne urządzenie w mieszkaniu spółdzielczym. Przykłady milionów abonentów pokazują, że montaż anten telewizyjnych nierzadko bywa niemożliwy. Dlaczego tak jest? Czy zakazy wspólnot są zgodne z przepisami?

Prawo, a montaż anten

Ani polskie, ani także unijne przepisy nie zabraniają montowania anten na elewacji lub szczytach budynków wielorodzinnych. Decyzje, według których których działają pewne wspólnoty są więc niezgodne z obowiązującymi przepisami, a my de facto nie powinniśmy się do nich stosować. Montaż anten jest zatem całkowicie legalny, a od konkretnej dyspozycji spółdzielni powinniśmy się odwołać. Jak?

Co zrobić, kiedy spółdzielnia zabrania montażu anten?

Przyczyną wysuwanych przez nas roszczeń może być unijne prawo do samodzielnego decydowania o tym, z których ofert zamierzamy skorzystać. Wspólnota nie ma prawa kwestionować naszych decyzji, a fakt zabronienia założenia anteny na wspólnym dachu będzie w sądzie oceniony dokładnie tak. Nie zapominajmy natomiast, że montaż anten musi przebiegać zgodnie z aktualnymi normami prawnymi. Do których zasad musimy zatem się dostosować?

Zasady montażu anten

Montaż anten nie może odbyć się z pogwałceniem praw innych lokatorów. Należy wybrać lokalizację, w której antena nie będzie żadnemu z nich zawadzał, a w razie zastrzeżeń – poprośmy o opinię sąsiadów. Zarządcy mogą też zażądać, by antenę zamontował pracownik z właściwymi uprawnieniami – najlepszym wyjściem okaże się zatem zlecenie tego fachowcom.

Nasze dane kontaktowe:
KrakSatMedia
os.Oświecenia 35/16
31-636 Kraków

Mob.: 508-970-920
E-mail: [email protected]