Jaki serwer www wybrać – własny czy hostowany?

To, jak płynnie i niezawodnie pracować będzie strona internetowa zależy w głównej mierze od serwera, na którym ją zainstalowano. Istotne są takie parametry jak przepustowość łączy, stabilność oprogramowania, poziom zabezpieczeń oraz rodzaj dysku twardego. Jeszcze do niedawna szczególnie wiele problemów wiązało się niestabilnym oprogramowaniem – serwery www cyklicznie traciły połączenie z internetem, zdarzały się także błędy ich systemów operacyjnych, wskutek czego hostowane strony były offline. W dzisiejszych czasach kłopoty tego typu udało się prawie całkiem usunąć.

Pewny hosting serwerów

Udoskonalenie hostingu plików było dobrą wiadomością przede wszystkim dla klientów biznesowych. Sprawne działanie firmowej strony www jest niezwykle ważne z wizerunkowego punktu widzenia. Klienci, którzy nie byli w stanie za jej pomocą zdobyć niezbędnych informacji na temat firmy lub skontaktować się z nią, zwykle korzystali z oferty konkurencji. Sprawa była szczególnie poważna w przypadkach, gdy hosting serwerów awarie notował dość często. W dzisiejszych czasach poziom awaryjności jest dużo niższy. Niemniej jednak wybierając serwer www należy zwrócić uwagę na współczynnik dostępności witryny – powinien on wynosić co najmniej 99 procent.

Serwer www własny czy hostowany – na jaki się zdecydować?

Zakładając stronę internetową do wyboru mamy dwa rozwiązania: postawić własny serwer www bądź zdecydować się na usługi firmy hostingowej. Pierwsza możliwość wymaga posiadania własnego urządzenia, przystosowania do niego pomieszczenia i zatrudnienia profesjonalistów, a w razie samodzielnej opieki nad serwerem hostingowym – praktycznych zdolności. Dlatego zazwyczaj dużo lepszym wyborem będzie hosting www. Tym bardziej, że ceny takich usług zaczynają się już od 100 złotych za rok.