Jak wybrać zabezpieczenie SSL – rodzaje certyfikatów

Certyfikat SSL to specjalne zabezpieczenie stron www, zapewniające podmiotom korzystającym z internetu poufność danych i jest powszechnie używanym rozwiązaniem. Czemu należy wyposażyć firmową witrynę w zabezpieczenie SSL?

Charakterystyczna zielona kłódka – jak zidentyfikować certyfikat SSL?

Certyfikaty SSL oznaczają szyfrowane połączenie, które zabezpiecza internautów odwiedzających daną witrynę przed niekontrolowanym wyciekiem poufnych informacji – danych osobowych, numerów kart kredytowych, loginów, haseł itp. Certyfikaty SSL są na ogół stosowane m.in. przez strony obsługujące bankowość internetową, sklepy, serwisy aukcyjne czy instytucje publiczne. Certyfikaty powinny posiadać wszelkie strony, na których realizuje się płatności lub podaje dane osobowe. Jak rozpoznać, że strona została szyfrowana? Jeśli w polu adresu pojawia się oznaczenie „https” oraz charakterystyczna zielona kłódka, znaczy to, iż witryna jest bezpieczna.

Warianty certyfikatów – Comodo SSL i Wildcard SSL

Certyfikat SSL Wildcard to rozwiązanie wybierane najczęściej przez firmy średniej wielkości. Jest najtańszym typem zabezpieczenia SSL służącym do obsługi jednej domeny internetowej i nielimitowanej ilości subdomen. Wydanie SSL Wildcard trwa tylko 5 minut. Z kolei certyfikat Comodo SSL wybierany jest przez większe firmy i wymaga manualnej weryfikacji. Dłuższy jest również czas oczekiwania na jego wydanie – od 1 dnia do tygodnia. Comodo EV SSL, czyli certyfikat rozszerzonej walidacji, obejmuje pojedynczą domenę. Użytkownik internetu, który używa przeglądarki poprawnie interpretującej certyfikat EV SSL, zauważy zielony pasek adresu oraz zweryfikowaną nazwę firmy będącej właścicielem domeny. Klienci mogą także wybrać certyfikaty Geotrust SSL, które zależnie od wersji są przeznaczone zarówno dla dużych firm, jak i niewielkich podmiotów.